TRENGBLOG

Novida,
EBRD BAS (İşletme Danışmanlığı Hizmetleri) Sağlayıcısıdır.
EU-Funded Inno-4-AgriFood Danışmanıdır.
TURQUALITY® Yetkili Yönetim Danışmanıdır.

Ongun Aydın

Kıdemli Danışman ve Eğitmen

Kurum, İşletme, Girişimci, Yatırımcı ve Yöneticilerin ihracat, iş geliştirme ve uluslararası pazarlara açılma, finansal ve yatırım çözümleri, strateji/politika/program geliştirme, büyüme, kurumsallaşma, markalaşma, dijital ve kültürel dönüşüm, sürdürülebilirlik ve toplumsal etki yaratma gibi hayallerini gerçekleştirme konusunda Güvenilir Rehber ve Yol Arkadaşlığı yapma misyonuyla yola çıkan Novida Stratejik Yönetim Hizmetleri (Türkiye) ve Novida Investment & Consulting (Karadağ) Kıdemli Danışman ve Eğitmenidir. Zenger l Folkman Olağanüstü Liderlik Programı Sertifikalı Eğitmenidir.

Kendi Danışmanlık Şirketi bulunan, Ongun Aydın, Stratejik Dönüşüm, Operasyonel Mükemmellik, Değer Zinciri Analizi, İş-BT Uyumluluğu, İş Çözümleri (ERP, CRM, SCM) gibi konularda yüksek yetkinliğe sahiptir. Ongun Aydın ayrıca kuruluşlara ERP paket tanımlama ve tedarikçi seçimi konusunda çevik ve etkili çözümler de sunmaktadır.

Ongun Aydın, Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi ve İskoçya Dundee College of Commerce‘de ‘HND Computer in Data Processing’ okumuş, ‘Sistem Analisti’ olarak mezun olmuştur.
İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, İktisat Açık Öğretim Lisans Programını tamamlamış olup, Felsefe Programına devam etmektedir. Ayrıca, Transaksiyonel Analiz (TA) eğitimini tamamlamıştır.

​Ongun Aydın, iş hayatına, 1983 yılında Ankara İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde programcı olarak başlamıştır. Bir sene sonra İzmit BİMSA çekirdek organizasyonunda yer almıştır. Bimsa’da Sabancı Grubu şirketlerinin (KORDSA, BRISA, YÜNSA, AKÇİMENTO, BOSSA, TOYOTASA, OLMUKSA) bilgi sistemlerinin geliştirilmesinde programcı, sistem analisti, danışman ve proje yöneticisi olarak çalışmıştır. 1994 yılında Software AG’de ‘Profesyonel Hizmetler Bölümü’ yöneticiliği yapmış; Sigorta ve ERP çözümlerinin yerelleştirilmesi, satışı, uygulaması ve destek hizmetlerinden sorumlu ekibi yönetmiştir. 1999 yılında SAP Bilgi’de Eğitmen ve Eğitim Koordinatörlüğü yapmıştır. SAP modül eğitimlerinin yanı sıra, Proje Yönetimi eğitimleri de vermiştir.

​Çalışma hayatına 2001 yılında Siemens Business Services’da (SBS) ‘İş Çözümleri Direktörü’ olarak devam eden Ongun Aydın, iş çözümleri ürün portföyünün oluşturulması, satışı ve projelerinden sorumlu olmuştur. Yönetim Danışmanlığı Ekibi ile şirketlerin BT stratejilerinin belirlenmesi ve iş çözümü haritalarının çıkarılması, CRM stratejilerinin anlaşılması, iş ihtiyaçlarının önceliklendirilmesi, SAP projeleri öncesinde süreç analizi gibi hizmetleri sunmuştur. Çözüm Danışmanlığı Ekibi ile birçok kurumun ERP, CRM, İş Zekâsı, Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM-SAP, Oracle), ITIL Hizmet Yönetimi Projeleri’ni hayata geçirmiştir. Türkiye’nin ileri gelen büyük ölçekli kamu ve enerji projeleri dâhil olmak üzere birçok önemli projede etkili rol üstlenmiştir.

2006 ve 2008 yılları arasında Groupama Sigorta ve Emeklilik şirketlerinin CIO rolünü yürütmüştür. Her iki şirketin de BT stratejilerinin belirlenmesi, 5 yıllık yol haritasının oluşturulması, ‘Yeniden Yapılanma’ Projesinin yönetilmesi, BT operasyonel faaliyetlerinin yeniden yapılanması ve dış kaynak kullanımı ile yönetilmesi, iş ihtiyaçlarına uygun iş çözümlerinin değerlendirilmesi ve seçimi gibi çalışmaları yaşama geçirmiştir.

Temmuz 2008 itibariyle Microsoft Türkiye ekibine, ‘Microsoft Dynamics İş Çözümleri Satış Direktörü’ olarak katılan Ongun Aydın, ERP (AXAPTA, NAVISION) ve CRM iş çözümlerinin ürün stratejilerinin oluşturulması, satış, pazarlama ve iş ortakları yönetimi rollerini üstlenmiştir. Mart 2010’da Microsoft İş Ortakları Satış Direktörlüğü rolüne geçmiştir. Microsoft’un en büyük iş ortaklarının satış stratejilerinin belirlenmesi, iş planlarının oluşturulması, gelişimlerinin değerlendirilmesi; İş Ortakları Operasyon Modelinin oluşturulması, İş Ortaklarının teknik yetkinliklerinin geliştirilmesi, kapasite planlaması gibi konuları yönetmiştir.

Ongun Aydın’ın odağında, İşletme ve Dijital Dönüşüm, Operasyonel Mükemmellik, İş Çözümleri (ERP, CRM, SCM), Kurumsallaşma, Markalaşma, Tasarım Düşüncesi ve Yenileşim (İnovasyon) ve Liderlik konuları yer almaktadır. Özellikle Sivil Toplum Örgütleri, Aile Şirketleri ve Kadın İşletmelerde Kapasite Geliştirme ve Dönüşüm konularında tutkuludur. Bilgi Teknolojileri, turizm, duty free, marinacılık, online turizm, gıda perakendeciliği, e-öğrenme teknolojileri, matbaacılık, kredi kartları, tekstil ürünleri ve kimyasallar, güvenlik teknolojileri, telekom gibi farklı endüstrilerde etkili dönüşüm projeleri gerçekleştirmiştir.

Ongun Aydın, iyi derecede İngilizce bilmektedir; evli ve iki erkek çocuğu annesidir.