Novida,
EBRD BAS (İşletme Danışmanlığı Hizmetleri) Sağlayıcısıdır.
EU-Funded Inno-4-AgriFood Danışmanıdır.
TURQUALITY® Yetkili Yönetim Danışmanıdır.

Ongun Aydın

Kıdemli Danışman ve Eğitmen

Ongun Aydın, İş Geliştirme, Dönüşüm, Entegrasyon ve/veya Büyüme hayali ve hedeflerini gerçekleştirmek isteyen İşletmelerin güvenilir ve etkili Çözüm Sağlayıcısı olma misyonuyla yola çıkan Novida Global Türkiye ve Karadağ’ın Kıdemli Danışman ve Eğitmenidir.

Kendi Danışmanlık Şirketi de bulunan, Ongun Aydın, Stratejik Dönüşüm, Operasyonel Mükemmellik, Değer Zinciri Analizi, İş-BT Uyumluluğu, İş Çözümleri (ERP, CRM, SCM) gibi konularda yüksek yetkinliğe sahiptir. Ongun Aydın ayrıca kuruluşlara ERP paket tanımlama ve tedarikçi seçimi konusunda çevik ve etkili çözümler de sunmaktadır.

Ongun Aydın, Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi ve İskoçya Dundee College of Commerce‘de ‘HND Computer in Data Processing’ okumuş, ‘Sistem Analisti’ olarak mezun olmuştur.

Anadolu Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, İşletme Lisans Programını tamamlamıştır.Aynı Fakültede, Felsefe Lisans Programına devam etmektedir. Ayrıca, Transaksiyonel Analiz (TA) eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca, Agile SAP Project Delivery (OpenSAP) eğitimini tamamlamıştır.

​Ongun Aydın, iş hayatına, 1983 yılında Ankara İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde Programcı olarak başlamıştır. Bir sene sonra İzmit BİMSA çekirdek organizasyonunda yer almıştır. Bimsa’da Sabancı Grubu şirketlerinin (KORDSA, BRİSA, YÜNSA, AKÇİMENTO, BOSSA, TOYOTASA, OLMUKSA) bilgi sistemlerinin geliştirilmesinde Programcı, Sistem Analisti, Danışman ve Proje Yöneticisi olarak çalışmıştır. 1994 yılında Software AG’de ‘Profesyonel Hizmetler Bölümü’ Yöneticiliği yapmış; Sigorta ve ERP çözümlerinin yerelleştirilmesi, satışı, uygulaması ve destek hizmetlerinden sorumlu ekibi yönetmiştir. 1999 yılında SAP Bilgi’de Eğitmen ve Eğitim Koordinatörlüğü yapmıştır. SAP modül eğitimlerinin yanı sıra, Proje Yönetimi eğitimleri de vermiştir.

​Çalışma hayatına 2001 yılında Siemens Business Services’da (SBS) ‘İş Çözümleri Direktörü’ olarak devam eden Ongun Aydın, iş çözümleri ürün portföyünün oluşturulması, satışı ve projelerinden sorumlu olmuştur. Yönetim Danışmanlığı Ekibi ile şirketlerin BT stratejilerinin belirlenmesi ve iş çözümü haritalarının çıkarılması, CRM stratejilerinin anlaşılması, iş ihtiyaçlarının önceliklendirilmesi, SAP projeleri öncesinde süreç analizi gibi hizmetleri sunmuştur. Çözüm Danışmanlığı Ekibi ile birçok kurumun ERP, CRM, İş Zekâsı, Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM-SAP, Oracle), ITIL Hizmet Yönetimi Projeleri’ni hayata geçirmiştir. Türkiye’nin ileri gelen büyük ölçekli kamu ve enerji projeleri dâhil olmak üzere birçok önemli projede etkili rol üstlenmiştir.

2006 ve 2008 yılları arasında Groupama Sigorta şirketlerinin CIO rolünü yürütmüştür. Bu rolünde, bir kamu işletmesini özel şirkete dönüştürme projesini üstlenmiş olup, Grup Şirketlerin İş Stratejileriyle uyumlu olarak BT Stratejik Planını geliştirmiştir. BT Bütçesi, Yönetişim ve Performans Yönetim Sistemlerini kurmuştur. Ana Sigorta Sistemleri, İnsan Kaynakları Sistemleri, İş Zekâsı Sistemleri ve BT Dış Kaynak Kullanımı (Outsourcing) çözüm ve şirketlerini değerlendirmiş ve tedarikçi seçimini gerçekleştirmiştir. Kurulum projelerine liderlik etmiştir.

Temmuz 2008 itibariyle Microsoft Türkiye ekibine, ‘Microsoft Dynamics İş Çözümleri Satış Direktörü’ olarak katılan Ongun Aydın, ERP (AXAPTA, NAVISION) ve CRM iş çözümlerinin ürün stratejilerinin oluşturulması, satış, pazarlama ve iş ortakları yönetimi rollerini üstlenmiştir. Mart 2010’da Microsoft İş Ortakları Satış Direktörlüğü rolüne geçmiştir. İş Ortakları Operasyon Modelinin oluşturulması ve Microsoft’un En Büyük İş Ortaklarının-LAR (Large Account Reseller), VAR (Value Added Reseller) ve ISV (Independent Software Vendors)-seçimi ve İş Ortağı atanması, stratejilerinin belirlenmesi, iş planlarının oluşturulması, yetkinliklerinin geliştirilmesi, kapasite planlaması, koçluk/mentorluk sağlanması,gelişimlerinin değerlendirilmesigibi tüm konulardan sorumlu olmuştur.

Danışmanlık kariyeri uluslararası şirketlerde otuz yılın üzerinde üst düzeyyönetim deneyimini içeren Aydın, Novida’nın Kurumsal ve Dijital Dönüşüm, Operasyonel Mükemmellik, İş Çözümleri (ERP, CRM, SCM), Kurumsallaşma, Markalaşma, Tasarım Düşüncesi ve Yenileşim (İnovasyon), Liderlik ve Kültür konularında liderlik yapmaktadır. Özellikle Sivil Toplum Örgütleri, Aile Şirketleri ve Kadın İşletmelerde Kapasite Geliştirme ve Dönüşüm konularında tutkuludur.

Novida’nın Kıdemli Danışmanı olarak Ongun Aydın, telekom, enerji, otomotiv, bilgi teknolojileri, e-öğrenme teknolojileri, kredi kartları, güvenlik teknolojileri, gıda perakendeciliği, tekstil, kimya, matbaacılık, turizm, duty free, marinacılık, online turizm gibi farklı endüstrilerde etkili dönüşüm projeleri gerçekleştirmiştir.

Ongun Aydın, iyi derecede İngilizce bilmektedir; iki erkek çocuğu annesidir.