Novida,
EBRD BAS (İşletme Danışmanlığı Hizmetleri) Sağlayıcısıdır.
EU-Funded Inno-4-AgriFood Danışmanıdır.
TURQUALITY® Yetkili Yönetim Danışmanıdır.

Işık Deliorman

Yatırımcı, Girişimci ve İşletme Sahibi

İş Geliştirme, Dönüşüm, Entegrasyon ve/veya Büyüme hayali ve hedeflerini gerçekleştirmek isteyen İşletmelerin güvenilir ve etkili Çözüm Sağlayıcısı olma misyonuyla yola çıkan Novida Global Türkiye ve Karadağ’ın Kurucu ve CEO’sudur.

Profesyonel yaşam amacı yönetim kalitesini artırma ve dönüşümü gerçekleştirme olan Işık Deliorman, büyümeyi sağlayan ve etki yaratan işletme yönetimi çözümleri geliştirme ve sunma konusunda tutkuludur. Kanıtlanmış bir tasarım ve sistem düşüncesine sahip olan Işık Deliorman’ın analiz ve sentezi de oldukça güçlüdür.

Işık Deliorman, Kadıköy Anadolu Lisesi ve İTÜ İşletme Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunudur. York International University’de ‘İnovasyon, Stratejik Liderlik, Kültür ve Değişim Yönetimi’ konularında Yüksek Lisans (MA) Programını tamamlamıştır. Ayrıca, University of Minnesota tarafından Coursera platformundan sunulan ‘Healthcare Market Places’ ve University of Virginia tarafından sunulan ‘Design Thinking for Innovation’ Program Sertifikalarına sahiptir. AB tarafından geliştirilen Inno-4-Agrifood Programı Danışmanıdır. CTI Co-Active Coaching Programını tamamlamış olup, koçluk da yapmaktadır. Zenger I Folkman Olağanüstü Liderlik Programı Eğitmenlik Sertifikasına da sahiptir.

Profesyonel yaşantısına 1987-88 arasında bir buçuk yıl kadar çalıştığı Kenan Tur’da turizm sektörü ile başlamıştır. 1988’de girdiği HP (Hewlett-Packard) Türkiye’de, 2005 yılına kadar birçok farklı rolde Üst Düzey Yönetici olarak (Müdür/Genel Müdür Yardımcılığı) çalışmıştır. Servis ve Satış Operasyonları, İnsan Kaynakları, Kalite/İş Mükemmeliyeti, Müşteri ve İş Ortakları Deneyimi, (HP-Compaq birleşmesinde) PMO ve Entegrasyon, Strateji ve Pazarlama gibi rolleri üstlenmiştir. Uluslararası rol ve projeler de üstlenmiş; ISE (International Sales Europe) Bölgesi bünyesinde Kalite/İş Mükemmeliyeti, Stratejik Planlama ve Müşteri/İş Ortakları Deneyimi Yöneticiliği ve EMEA bünyesinde Müşteri ve İş Ortakları Deneyimi (CRM/PRM) Program Liderliği yapmıştır. 2005’te Microsoft Türkiye ekibine katılarak, sırasıyla İnsan Kaynakları Yönetimi ile Müşteri ve İş Ortakları Deneyiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı rollerinde bulunmuştur. ISO 9000, HP İş ve Liderlik Mükemmelliği, Kalder-EFQM Ulusal Kalite Ödülü Denetmenlikleri de yapmıştır. Kariyeri boyunca birçok girişim, proje ve en-iyi-uygulamaya imza atmış, uluslararası Başarı ve Takdir Ödülleri almıştır.

Işık Deliorman, Tübitak tarafından Kobimen Akademi üzerinden verilen Stratejik Teknoloji ve Ürün Yönetimi Mentorluğu Programından sertifika almıştır. Girişimciler/Start-Up’lar, Yatırımcılar, KOBİ’ler, Kadın İşletmeciler için Mentorluk (Tübitak-BIGG 1512 Teknogirişim Sermayesi Programı, Tübitak 1601 Programı, TurkishWIN-EBRD, KAGİDER Kadın Liderler Programı gibi) yapmaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mentorluk Program Koordinatörlüğü; Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı (TBMV) Mütevelli Heyeti Denetim Kurulu Üyeliği ve TFD (Türkiye Fütüristler Derneği) üyeliklerinde bulunmuştur. KAGİDER üyesi olup, Toplumsal Etki Komitesi’nde rol almıştır. Halen, Teknoloji ve Dijital Dönüşüm ve Uluslararası Strateji Komiteleri’nde katkı sağlamaktadır. TÜSİAD ‘KOBİ’ ve ‘Çin’ Ağları üyesidir. TurkishWIN ve GAIN-Girişim Hareketi üyesidir.

Işık Deliorman özellikle Gelecekte Yaşam ve İş Dünyası, Tasarım Düşüncesi ve Yenileşim (İnovasyon), Strateji ve Dönüşüm (Büyüme, Uluslararasına Açılma, Dijital Dönüşüm, Kurumsallaşma, Markalaşma, Operasyonel Mükemmellik), Liderlik, Çalışan Katılımı (Engagement) ve Kültürel Dönüşüm, Müşteri Deneyimi konularında derin işletme ve yönetim uzmanlığı geliştirmiştir. Start-Up/Girişimci Ekosistemlerinin gelişmesi; KOBİ, Aile Şirketleri ve özellikle Kadın İşletmecilerin büyümesi; Yatırımcıların yeni pazarlara açılması, yatırımlarının geri dönüşünü alması; Birleşme ve Satın Almaların başarılı biçimde yönetilmesi gibi konular özel odağındadır. Konuşmacı, panel ve toplantı moderatörüdür. KOBİ-EFOR, Optimist ve ICT Media Enerji Dergilerinde strateji, işletme yönetimi, liderlik, dönüşüm, yenileşim konularında makaleleri yayınlanmıştır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde ‘Enine Boyuna İnovasyon ve Tasarım Düşüncesi’ konulu Seminer dizisi gerçekleştirmiştir. ‘isikaydinnovida’ bloğunda ve sosyal medyada makaleler yayınlamaktadır. Hayalden Hayata® Tasarım Atölyeleri, Hayalden Dijitale® Dijital Dönüşüm Programları ve NovHow® Kültürel Dönüşüm Programları tasarlamakta ve sunmaktadır. Linked-In üzerinde 3000’den fazla üyeyi bir araya getirerek, Hayalden Dijitale Grubunu yönetmektedir.

Voyoger Consulting ile birlikte geliştirdiği Ready2… Programları sayesinde girişimci, mentor ve yatırımcı ekosistemlerinin sağlıklı ve etkili biçimde gelişmesini hedeflemektedir.

İyi derecede İngilizce, orta derecede Fransızca ve Almanca bilen Işık Deliorman, iki kız çocuğu annesidir.